Barokowe Organy

+

Barokowe Organy

Codziennie od 14 kwietnia do 13 października 2018 r. (oprócz niedziel i świąt)
o godzinie 12.00 w kościele św. Anny w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 68)
odbywają się koncerty organowe pt. „Barokowe Organy”.

Koncerty na żywo

na wspaniałych Barokowych Organach Kościoła św. Anny (ok. 35 minut) wykonują wybitni polscy organiści: Przemysław Kapituła, Kamil Steć i Andrzej Sochocki. Podczas każdego koncertu usłyszymy arcydzieła muzyki baroku m.in.: najsłynniejszy utwór na organy – Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz utwór Mieczysława Surzyńskiego, legendarnego organisty Archikatedry Warszawskiej za życia zwanego „polskim Bachem”. Podczas każdego koncertu zagrają Dzwonki Organowe. Artyści koncertują w strojach barokowych.

Rekonstrukcję organów

z przełomu XVII i XVIII wieku zakończono w Kościele św. Anny w 1992 roku. Brzmienie organów jest kapitalne, przenosimy się w czasie i słuchamy dźwięków sprzed 300 – 400 lat. No i oczywiście wirtuozeria wykonawców oraz przepiękne barokowe wnętrze kościoła. Całość jest najwyższej próby – piękno, wszechobecna harmonia, barokowy przepych. Dlatego warto posłuchać tych koncertów.

Kościół św. Anny

jest jedną z najpiękniejszych, najstarszych i najlepiej odrestaurowanych świątyń warszawskich. Jest jedną z nielicznych świątyń, tak w znacznym procencie autentyczną, zarówno jeśli chodzi o różnorodność form stylowych samej bryły, kształtowanej w czasie prawie sześciu wieków swego istnienia, jak i wyposażenia wnętrza. Wzniesiony w drugiej połowie XV wieku gotycki kościółek powstanie swe zawdzięcza kniaziównie kijowskiej Annie z Holszańskich księżnej Mazowieckiej. W roku 1515 spłonął, a na jego miejscu zbudowano nowy, większy kościół, którego fundatorką była księżna Anna Radziwiłłówna. Pod koniec XVI wieku obok kościoła postawiono murowaną, wolno stojącą dzwonnicę. Kościół był wielokrotnie niszczony i odbudowywany w różnych stylach. Obecna klasycystyczna fasada kryje bogate barokowe wnętrze. Zwiedzanie kościoła robi na każdym z nas wielkie wrażenie.

W 1505 roku w podziemiach kościoła pochowano Władysława z Gielniowa, prowincjała zakonu bernardynów, znakomitego kaznodzieję, autora polskich i łacińskich pieśni religijnych.

Słuchanie i oglądanie koncertu z chóru organowego

Tych z państwa, którzy pragną zobaczyć z bliska grę organisty i posłuchać z bliska dźwięku organów zapraszamy na chór organowy. Koncertów organowych słuchamy zazwyczaj siedząc w głównej nawie kościoła. My mamy dla Państwa niezwykłą propozycję. Zapraszamy do wysłuchania koncertu z chóru organowego, z miejsca tuż obok koncertującego organisty – wirtuoza, kilkanaście metrów nad podłogą świątyni ze wspaniałym widokiem na cały kościół. Szczególnie zapraszamy tych, którzy chcą zobaczyć z bliska jak funkcjonuje ten wielki instrument – to również wielka atrakcja dla młodzieży i dzieci (ilość miejsc ograniczona).

Wejściówki – cegiełki

(bezpośrednio przed koncertem)
15 zł – osoba
10 zł – dzieci
30 zł – osoba – miejsce specjalne (miejsce u góry, obok koncertującego artysty, ilość miejsc ograniczona)
40 zł – rodziny (2 osoby dorosłe + dzieci)
10 zł – osoba w grupie od 10 osób

Czas trwania koncertu

około 35 minut.

Termin

codziennie od 14 kwietnia do 13 października 2018 r. (oprócz niedziel i świąt) o godz. 12:00.